3 rzeczy, na które powinien zwrócić uwagę badmintonista
27 mar, 2022
Z moich obserwacji wynika, że wiele osób trenuje badmintona na własną rękę. Postanowiłem więc napisać krótki artykuł, który pomoże tym osobom zmaksymalizować korzyści treningowe i pozwoli rzucić nowe spojrzenie na trening badmintona.
1. Przekraczanie strefy komfortu
Ten element dotyczy dwóch aspektów:
a) nagrywania/narzucania/rozgrywania lotek- bardzo wiele osób skupia się na tym żeby narzucić, nagrać bądź rozegrać w schemacie idealną lotkę. Powtarzalność jest istotna w początkowej fazie nauki, ale kiedy już idzie Ci coraz lepiej, bardzo ważne jest, aby opuścić swoją strefę komfortu i zmieniać prędkość, wysokość i częstotliwość podczas nagrywania, czy też narzucania lotek. W meczu nie ma dwóch takich samych lotek, więc im jesteś bardziej zaawansowany, tym bardziej musimy zwrócić uwagę na utrudnianie sobie tych elementów.
b) wysiłku fizycznego- przekraczanie swoich granic wysiłku i wyłączenie strachu przed zmęczeniem. Wystarczy, że wykonasz zaplanowane ćwiczenie z maksymalną intensywnością i wydłużysz czas trwania o kilkadziesiąt sekund od momentu, kiedy masz już dość. Zaznaczę, że nie należy tego robić codziennie. Efektywne będzie wykonanie tego raz w tygodniu lub poświęcenie na to krótkiej wstawki podczas treningu (w zależności od tego ile trenujesz).
2. Obserwacja i ocena jakości wykonania ćwiczenia
Prosta i kluczowa czynność, która decyduje o efektywności danej jednostki treningowej. Możesz wykonać ją na dwa sposoby:
a) Obserwacja przez sparingpartnera wybranego elementu i informacja zwrotna na temat jakości wykonania danego elementu.
b) Nagranie filmu z ćwiczenia i obejrzenie go w celu wyciągnięcia wniosków (możesz to zrobić podczas odpoczynku między seriami)
Po wyciągnięciu wniosków wykonujemy ćwiczenie ponownie zwracając uwagę na elementy, które wymagają poprawy.
3. Świadomość swoich mocnych i słabych stron
W treningu niezbędna jest świadomość swoich zalet i słabości. Tu z pomocą przychodzi nam wyżej wymieniona obserwacja. Powiedzenie mówi, że łańcuch jest tak silny jak jego najsłabsze ogniowo i znajduje to odzwierciedlenie w grze w badmintona. Przeciwnik w trakcie meczu znajdzie Twoje słabe strony i bezwzględnie je wykorzysta. Dlatego też powinieneś je znać i poświęcać im większą część Twojego treningu. Jednocześnie nie zapominaj o swoich mocnych stronach. To właśnie one powinny być narzędziem do wygrywania akcji, a nie uderzenia których jeszcze nie do końca potrafisz wykonać.
Podsumowując trening powinien być maksymalnie świadomy, odpowiednio utrudniany i kontrolowany na bieżąco. Wprowadzając te elementy wyciśniesz dużo więcej już z jednej jednostki treningowej co zacznie przekładać się na rezultaty podczas gry. Jeżeli napotkasz problemy z wprowadzaniem tych elementów to chętnie Ci w tym pomogę.
~ Michał Kaźmierczak